kontakt kamery@atesystem.cz
kontakt +420 595 170 472

19. červen 2017

Živý náhled ve stroji aneb „kam nedohlédne operátor, vidí kamera“

Vytvořil:

Michal Kebo

Průmyslová kamera umožňuje operátorovi vidět část výrobního procesu, která není v jeho přímém dohledu. Kombinace HDMI kamery a průmyslového monitoru poskytuje Full HD obraz bez zpoždění a bez nutnosti použít počítač.

Představujeme vám průmyslové kamery Sentech STC-HD s obrazovým výstupem HDMI, které je možné připojit přímo k monitoru bez počítače. Kamery poskytují okamžitý obraz bez viditelného zpoždění. Je možné použít všude tam, kde potřebujete vidět aktuální stav stroje či procesu.

Typická sestava se skládá z kamery, objektivu, HDMI kabelu a monitoru:

Kamera Sentech HDMI v sestavě pro živý náhled

Typické použití kamer

Případ 1: Náhledová kamera v rozměrném obráběcím stroji

Typický případ je, že operátor se nachází vně stroje a nevidí na jednotlivé části stroje, které potřebuje kontrolovat. HDMI kamera s monitorem na pracovišti operátora je proto dobrým řešením. Kamera také plní bezpečnostní funkci, protože operátor může vizuálně ověřit, že se v prostoru stroje nenachází žádná osoba.

Případ 2: Kamera v jednoúčelovém stroji pro monitoring výrobního procesu (tzv. za rohem)

Kameru Sentech HDMI lze použít pro sledování výrobního procesuJednoúčelový stroj se typicky skládá z několika stanovišť, na kterých probíhají různé úkony výrobního procesu. Pokud je třeba sledovat nějaké místo detailním pohledem (např. součástku na tištěném spoji), je možné použít HDMI kameru s makro objektivem. Ke zobrazení je pak možné použít i jednoduchý malý Full-HD monitor, například z produkce BeeTronics.

Montáž kamery do stroje je velice jednoduchá. Kamera má na sobě montážní závity i závit pro stativový šroub. Výběr objektivu závisí na konkrétní úloze, pro jeho vytipování nás prosím kontaktujte.

Případ 3: Prezentační účely

Nejen ve fyzikální laboratoři, ale i v posluchárně je často potřeba prezentovat nějaký experiment. Díky kameře připojené na projektor může prezentující provádět experiment na stole a pomocí HDMI kamery připojené na projektor jej ukazovat posluchačům bez připojeného PC.

Jak to funguje

Připojení kamery k monitoru je velice jednoduché a kamera funguje ihned po připojení napájení. Ke kameře je vhodné přiobjednat také ovladač pro nastavení parametrů (na obrázku krabička s tlačítky vlevo):

Komponenty pro připojení kamery HDMI

Pomocí ovladače lze vyvolat OSD menu, pomocí kterého lze nastavit obrazové parametry, jako expozice, gama korekce, vyvažování bílé, atd. Lze také zobrazit záměrný kříž. Testovací sestava pak může vypadat takto:

Součástí sestavy s HDMI kamerou

Kamera si pamatuje poslední nastavení, takže pokud máte více kamer, vystačíte si s jedním ovladačem.

Nechejte si kameru předvést nebo zapůjčit

Naše firma ATEsystem je distributorem a systémovým integrátorem kamer Sentech pro Česko a Slovensko. Naši aplikační inženýři jsou připraveni vám kamery zapůjčit, nebo předvést přímo u vás na místě. Kamery máme skladem i jako demonstrační sestavy.

Pro nabídky, zápůjčky a technickou podporu nás prosím kontaktujte.

Logo
Top