kontakt kamery@atesystem.cz
kontakt +420 595 170 472

23. leden 2019

Vyzkoušeli jsme: Objektiv Optotune EL-10-30-Ci-VIS-LD-MV

Vytvořil:

Filip Volný

Měli jsme možnost vyzkoušet elektricky laděný objektiv EL-10-30-Ci-VIS-LD-MV od švýcarské firmy Optotune, který pomocí proudového signálu (0-300 mA) dokáže změnit svou ohniskovou vzdálenost během několika milisekund, čímž dojde k přeostření scény na požadovanou rovinu.

Optotune_EL-10-30-Ci-VIS-LD-MVToto „přeostření“ funguje na principu vyvíjení tlaku optické tekutiny, která je utěsněná elastickou polymerovou membránou. Tlak je řízen proudovým signálem, který ovládá elektromagnetický pohon. V principu se jedná o natahování a smršťování tekuté čočky podobně, jak se to děje v lidském oku s pevnou čočkou.

K technologii Optotune je vždy potřeba připojit standardní objektiv.

I klasické objektivy lze přeostřovat, ale jedná se o ne moc přesný a těžko opakovatelný mechanický zásah do optické soustavy. Díky liquid lens technologii Optotune je toto přeostřování řízeno velice precizně přímo z nadřazeného softwaru.

Test: Porovnání klasického objektivu Computar s optickou sestavou Optotune

Srovnání objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností a liquid objektivu Optotune – obě sestavy testovány s kamerou BASLER acA2440-35uc.

Vlevo: Objektiv Computar M3520-MPW2
Vpravo: Optická sestava Optotune EL-10-30-Ci-VIS-LD-MV s objektivem KOWA S30-340-LM35LQ-OP

Kowa vs. Optotune - zaostřeno na střed          

Obr. 1: Zaostřeno na stupnici ve středu obrázku.

 Kowa vs. Optotune - zaostřeno na levý okraj

 Obr. 2: Zaostřeno na logo ATEsystem v levé spodní části obrázku.

 

Vzdálenost obou zaostřených ploch ve vertikálním směru činila 15 cm. Ze srovnání pozorujeme, že optická sestava Optotune prakticky nedeformuje obrazovou informaci a přenáší pixely nezkresleně. Velkou výhodou je, že „přeostření“ pracovní vzdálenosti 15 cm trvá optické sestavě několik milisekund.

 

Výhody optické sestavy Optotune

  • Velký pracovní rozsah
  • Rychlé přeostření
  • Opakovatelnost
  • Snadná instalace

Způsoby použití sestavy Optotune

  1. Uvedený příklad využívá zapojení „Back-lens configuration“ tzn., že objektiv Optotune EL-10-30-Ci-VIS-LD-MV byl umístěn mezi kameru a objektiv (KOWA S30-340-LM35LQ-OP). V tomto zapojení funguje laditelný objektiv jako distanční kroužek a má nejlepší kvalitu obrazu pro relativně krátké pracovní vzdálenosti (do 200 mm). Toto zapojení funguje jen pro objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností F >= 35 mm.
  2. Druhý způsob použití je „Front-lens configuration“, kde se technologie Optotune přimontuje až za objektiv do jeho filtrového závitu. Tato sestava je vhodná pro pracovní vzdálenosti 100 mm až nekonečno.
  3. Třetí způsob je poměrně netradiční a používá se v aplikacích s velmi velkým zvětšením (až 40x) - "High magnification". Zde se technologie Optotune vloží mezi koncový zoom objektiv a zbylou optiku sestavy.

3 způsoby použití Optotune sestavy

Ovládání funguje pomocí proudové signálu 0-300 mA, který se ovládá pomocí Optotune lens driver 4i. Tento převodník dokáže přenést signál až na vzdálenost 10 m (+ prodloužení USB kabelu).

Pro ovládání se používá freeware program od společnosti Optotune. Pro programové ovládání vytvořila společnost Optotune v jazycích Labview, C# a Python přístrojový ovladač.

 

 

Logo
Top