kontakt kamery@atesystem.cz
kontakt +420 595 170 472

14. únor 2018

Když na barvách záleží...

Vytvořil:

Tomáš Gřeš

Článek popisuje technologii tříčipových barevných kamer a představuje novou průmyslovou kameru JAI AP-3200T-USB určenou pro strojové vidění a mikroskopii.

Ostřejší obraz s vyšším rozlišením

Srovnání principu snímání barev jednočipovou kamerou s Bayerovou maskou (vlevo) a tříčipovou kamerou (vpravo)Výhody technologie tříčipové kamery, kterou kamera Kamera JAI AP-3200T-USB využívá, nejlépe ilustruje srovnání s klasickým barevným čipem. Každý obrazový čip v kameře je tvořen maticí fotocitlivých buněk (pixelů). Ty jsou u barevné kamery překryty spektrálními filtry, které jsou uspořádány do tzv. Bayerovy masky. Na  obrázku vpravo je vidět, že každý pixel je citlivý pouze na část barevného spektra. Abychom tedy dostali ucelenou barevnou informaci v každém pixelu, musíme chybějící barevné složky interpolovat z okolních pixelů. Tento způsob však přináší do obrazu jednak nepřesnost zobrazení, jednak falešné barevné artefakty, viditelné zejména na hranách a ostrých přechodech. Při snímání pruhů a vzorů pak může docházet k efektu moaré (viz obrázek níže).

Oproti tomu tříčipové kamery fungují tak, že obsahují optický prvek, který rozděluje přicházející světlo na tři barevné složky R-G-B, přičemž každá složka je zachycena jedním čipem. Čipy jsou zarovnány a kalibrovány tak přesně, že stejný pixel každého čipu snímá totéž místo. Díky tomu jsou známy všechny tři barevné složky v každém pixelu a nemusí se interpolovat. To má velmi pozitivní vliv na přesnost zobrazení, jak je vidět na následujícím obrázku:

Tříčipová kamera (vpravo) výrazně eliminuje efekt moaré a zpřesňuje zobrazení hran

Lepší rozlišení barevných odstínů

Srovnání obrazu z jednočipové kamery (vlevo) a 3CMOS (vpravo)Technologie 3CMOS se používá i v profesionálních videokamerách mimo jiné kvůli mnohem lepší interpretaci barevných odstínů, než jakou lze dosáhnout u jednočipových kamer. Díky použití přesných dichroických filtrů v optickém rozdělovači jsou od sebe jednotlivé barevné složky odděleny přesněji a s menším přesahem (tzv. crosstalk), než u jednočipových kamer. Výsledkem je přirozeněji vypadající obraz s jasnějšími barvami, viz obrázek vlevo. Tato vlastnost je mimořádně důležitá právě při vizuálních kontrolách potisků a barevných laků, nebo v mikroskopii a materiálovém inženýrství. Nové moderní čipy Sony Pregius mají navíc výrazně nižší šum a tím i lepší dynamický rozsah, než předchozí generace s CCD čipy. Toho lze využít u aplikací s velkým rozsahem jasu v obraze.

Pokročilé funkce a kompatibilita

JAI AP-3200T-USB - čelní pohledKamera JAI AP-3200T-USB přináší pokročilé zobrazení v aplikacích, kde je požadováno správné odlišení barevných odstínů. Například dovoluje nastavit výstupní barevné složky podle barevného prostoru sRGB, nebo AdobeRGB. Dále představuje řadu nových funkcí, které dávají vývojářům větší kontrolu nad řízením kamery a kvalitou obrazu, jako například zvýšení ostrosti obrazu, nebo sekvenční snímání.

Kamera JAI AP-3200T-USB je určena pro rozhraní USB3.1. Splňuje mezinárodní technické standardy GenICam a USB3 Vision, takže je univerzálně použitelná v jakémkoliv systému pro automatickou vizuální inspekci. Pro integraci kamery do vlastní aplikace nabízí zdarma SDK pro nejrozšířenější programovací jazyky.

JAI AP-3200T-USB - zadní pohledProdej a technická podpora

Naše společnost ATEsystem s.r.o. je jediným oficiálním distributorem průmyslových kamer JAI pro strojové vidění pro Českou republiku a Slovenskou republiku. Součástí našich služeb je také servis, technická podpora a poradenství při stavbě kamerového systému. Máte-li zájem o cenovou nabídku, máte-li problém s kamerou, nebo se chcete jen tak poradit, zavolejte nám. Jsme tady pro vás!

Logo
Top