kontakt kamery@atesystem.cz
kontakt +420 595 170 472

24. říjen 2016

Kamery JAI umožňují 3D přehrávání záznamu Super Bowlu

Vytvořil:

Tomáš Gřeš

Společnost JAI spojila své síly s Replay Technologies z Tel Avivu, aby umožnila televizním divákům zažít nejdůležitější momenty hlavní sportovní události úplně novým způsobem.

Revoluční systém s názvem freeD™ (free dimensional) společnosti Replay Technologies byl novinkou vysílání fotbalového přenosu stanice CBS v letošním Super Bowlu v Santa Claře, Kalifornii. Stanice systém přejmenovala na “Eye Vision 360” (Oko 360°), čímž propojila pokročilé schopnosti vidění se svým logem, které má podobu oka.

JAI

Systém freeD, který stanice CBS využila v průběhu Super Bowlu, využívá 36 kamer JAI z řady Spark SP-20000 s rozlišením 20MP, které byly upevněny na horní části stadionu a nepřetržitě zachycovaly dění z každého úhlu. Společnost Replay Technologies na tomto řešení spolupracovala s Intel Coporation (Santa Clara, Kalifornie), která na událost nejen přispěla sponzorským darem, ale i zajistila instalaci všech kamer a počítačového vybavení.

JAI

Jakmile byly kamery nainstalovány, sofistikované algoritmy přijímaly obraz ze všech záběrů kamer a v reálném čase tak vytvářely kolekci fotorealistických 3D snímků. Po ukončení přenosu pak produkční tým mohl využít virtuální kameru k pohybu v dané scéně - ke zvýšení, snížení, zastavení, rotaci či jiné manipulaci s úhlem kamery, aby divákům mohl předvést co nejzajímavější záznamy ze Super Bowlu.

Tým vysílání CBS využil tento systém k přehrávání záznamů v průběhu hry, včetně potvrzení touchdownu Denverského týmu. Dosud mohli diváci něco podobného zažít jen díky speciálním efektům, např. ve filmu Matrix.

JAI

Podívejte se na video o systému freeD s kamerami JAI Spark, který stanice CBS použila pro přehrávání záznamu v přípravě NBA All Star 2016. 

Systém společnosti Replay Technologies byl poprvé představen v roce 2012 na golfovém turnaji The Players Championship PGA, a později toho léta na olympijských hrách v Londýně při gymnastice. Tenis, fotbal a basketbal patří mezi několik dalších sportů, kde již tuto technologii v minulosti někdy použily. 

Dříve používané kamery s nižším rozlišením měly v horizontálním směru přibližně 4000 pixelů. Systém s kamerami JAI z řady Spark SP-20000 se může pochlubit více než 5000 pixely na snímek, díky čemuž je možné ve virtuálních scénách zachytit výjimečné detaily.

Barevné kamery SP-20000 také nabízí režim s vysokým dynamickým rozsahem, který je možné využít při vysokém kontrastu slunce a stínu, což jsou běžné podmínky při natáčení na venkovních stadionech, golfových hřištích či jiných sportovištích.
JAI
Kamera SP-20000 je jednou z několika kamer, které jsou využívány pro sportovní záznamy - od přehrávání záznamu, kontrolu cílové čáry až po sledování pohybu hráčů pro statistické účely. Pro sportovní aplikace se také využívají vysokorychlostní kamery jako Spark SP-5000, řádkové kamery z řady JAI Sweep a Sweep+ nebo malá a všestranná kamera GO-5000 z řady JAI Go.

Logo
Top