kontakt kamery@atesystem.cz
kontakt +420 595 170 472

12. červenec 2017

Kamera SVS-Vistek EXO Tracer 12 MP s řiditelným objektivem

Vytvořil:

Tomáš Gřeš

Zejména v dopravních a outdoorových aplikacích se lze setkat s požadavkem na kamery s řiditelným objektivem, a to dost často v kombinaci s vysokým rozlišením kamery. Proto výrobce kamer SVS-Vistek uvádí na trh 12 megapixelovou kameru řady EXO Tracer, která umožňuje připojení fotografického objektivu s bajonetem MFT (Micro Four Thirds) a jeho přímé řízení.

Kamera SVS Vistek EXO Tracer s objektivem Olympus

Kamera SVS-Vistek EXO Tracer 12 MP s MFT bajonetem

Nejprve si řekněme něco o kameře SVS-Vistek EXO Tracer samotné. Jedná se o standardní průmyslovou kameru určenou pro strojové vidění se zpracováním obrazu. Obraz z kamery je možné získat programově prostřednictvím API, nebo v jakékoli aplikaci, která umí komunikovat protokolem GigE Vision.

Kamera je vybavena moderním 12 megapixelovým snímačem Sony IMX304LQR, který tvoří špičku v současné nabídce CMOS snímačů. Vysoká citlivost, globální závěrka, nízký šum a citlivost v blízkém infračerveném pásmu – toto jsou vlastnosti, které předurčují použití kamery v inteligentních dopravních systémech, například pro dopravní statistiku, snímání registračních značek a podobně.

Nejzajímavější vlastností kamery je možnost ovládání fotografického objektivu přímo kamerou. Pro tento účel je kamera vybavena bajonetem MFT (někdy také Micro 4/3).

Kamera SVS Vistek EXO Tracer a objektiv Olympus

Tento optický systém je určen zejména pro bezzrcadlové fotoaparáty s velikostí senzoru zhruba do 22,5 mm úhlopříčně. Pro tento závit je možné pořídit velké množství objektivů a adaptérů. My jsme pro testování použili zoomovatelný objektiv Olympus M.ZUIKO ED 12-50mm f/3,5-6,3.

Test kamery SVS Vistek EXO Tracer 12 MP

Barevná kamera SVS-Vistek s označením exo304CGETR se k počítači připojuje pomocí gigabitového ethernetu. Kamera nepodporuje PoE, takže je potřeba ji napájet přes 12-pinový konektor Hirose.

Ke kameře lze zdarma stáhnout balík ovladačů a SDK. Pomocí programu SVCapture, který je součástí instalace, je možné nastavit základní parametry kamery. Zároveň je možné použít ovládací prvky objektivu a pomocí posuvníků nastavovat clonové číslo, zoom, a zaostření. Následující dva obrázky ukazují srovnání zorného pole kamery při nastavení ohniskové délky 12 a 50 mm.

Parametry objektivu je samozřejmě možné nastavovat plně programově. Kamera podporuje nastavení automatického jasu, kdy si sama řídí zesílení a expoziční čas.

Síla kamery spočívá mimo jiné také v použitém snímači Sony IMX304, který má vynikající vlastnosti pro použití v proměnlivých světelných podmínkách a zejména v noci při nízké úrovni světla.

Technické parametry kamery naleznete na stránce produktu.

Prodej a technická podpora

Naše společnost ATEsystem s.r.o. je oficiálním distributorem kamer SVS-Vistek pro strojové vidění pro Českou republiku a Slovensko. 
Součástí našich služeb je také servis, technická podpora a poradenství při stavbě kamerového systému. Máte-li zájem o cenovou nabídku, máte-li problém s kamerou, nebo se chcete jen tak poradit, zavolejte nám. Jsme tady pro vás!

Logo
Top