kontakt kamery@atesystem.cz
kontakt +420 595 170 472

7. září 2018

Barevná 3CMOS řádková 4k kamera JAI s moderními snímači a vysokou rychlostí

Vytvořil:

Tomáš Gřeš

Výrobce špičkových průmyslových kamer JAI představil novou barevnou řádkovou kameru z řady Sweep+. Nový model kamery s označením SW-4000T-MCL je vybaven třemi CMOS snímači s rozlišením 4K (4096 pixelů), které jsou umístěny na sestavě optických hranolů. Díky nim je příchozí světlo přesně rozdělováno do červených, zelených a modrých vlnových pásem.

Vysokorychlostní řádková kamera JAI SW-4000T-MCLTato nová kamera řady Sweep+ poskytuje 24bitový neinterpolovaný RGB výstup až do kmitočtu 67,7 kHz (67.000 řádků za sekundu), což je více než čtyřikrát tolik než jakýkoliv předešlý model 4K barevných řádkových kamer s technologií optického rozdělovače (Prism Beamsplitter). Tyto parametry dělají z kamery SW-4000T-MCL jednu z nejrychlejších 4K barevných řádkových kamer.

Podstatné navýšení řádkové frekvence znamená, že při návrhu systémů založených na barevné line-scan technologii s požadavkem na vyšší barevnou a prostorovou přesnost nemusí konstruktéři obětovat rychlost na úkor kvality obrazu.

Unikátní systém volby velikosti pixelu

Kamera SW-4000T-MCL umožňuje uživateli volbu dvou velikostí pixelů:

  • Čtvercové pixely 7,5 x 7,5 μm umožňují rychlou odezvu na velmi krátkou expozici při maximální rychlosti linky.
  • Větší obdélníkové pixely 7,5 x 10,5 μm mají větší kapacitu a dovolují větší dynamický rozsah a kontrast v aplikacích s dostatečným osvětlením nebo s požadavkem na nižší rychlost snímání.

Toto je umožněno tím, že každý ze tří CMOS senzorů má dva sousedící řádky pixelů pro obě uvedené volby. To mimo jiné umožňuje kameře SW-4000T-MCL horizontální binning, vertikální binning nebo oba režimy zároveň. Čtecí architektura snímače kombinuje zobrazení dvou pixelů prostřednictvím jednoho difuzního uzlu, čímž se zdvojnásobí užitečný signál bez zvýšení šumu. Výrazně se tak zvyšuje citlivost kamery. Tato unikátní technologie, kterou disponuje pouze JAI, byla poprvé představena počátkem roku 2018 na třířádkových 4K kamerových modelech SW-4000T-PMCL.

Vestavěná konverze barevných prostorů

Další funkce, kterou disponují pouze barevné 4K JAI kamery, je vestavěná funkce konverze barev. Umožňuje kameře SW-4000T-MCL poskytovat nativní výstup HSI a CIEXYZ. Navíc nabízí převod ze standardního RGB prostoru do sRGB a Adobe RGB, případně do uživatelsky definované RGB konverzní matice.

Mezi další standardní funkce patří nastavení zesílení a úrovně černé pro každý snímač zvlášť, manuální nebo automatické vyvážení bílé barvy, korekce nestejnoměrného osvitu snímače (shading), korekce PRNU a DSNU a kompenzace chromatické aberace.

Vysokorychlostní řádková kamera JAI SW-4000T-MCL - zadní pohledSynchronizace a připojení

Pro připojení enkodéru má kamera SW-4000T-MCL čtyři samostatné vstupy a vestavěné algoritmy pro podporu přímého připojení až dvou inkrementálních snímačů. To znamená, že uživatelé nemusí enkodér připojovat přes frame grabber, což zjednodušuje kabeláž a snižuje možnost výpadku kabelů. Nicméně rozhraní Camera Link může být samozřejmě stále použito k připojení enkodéru tradičním způsobem.

Kamera SW-4000T-MCL využívá rozhraní Camera Link s konektory Mini CL (SDR, HDR). Je kompatibilní s protokoly GenICam a Gen-CP. V závislosti na bitové hloubce a požadované řádkové rychlosti jsou podporovány konfigurace Base, Medium, Full a Deca. Lze nastavit vybrat 3 x 8bitový a 3x 10bitový výstup. Kromě rozhraní CameraLink je kamera vybavena 12pinovým Hirose konektorem a 10pinovým pomocným konektorem s celkem třemi vstupy TTL, jedním opticky izolovaným vstupem a čtyřmi výstupy TTL.

Kamera se dodává se dvěma různými variantami upevnění objektivu – s bajonetem F-mount nebo se závitem M52.

Logo
Top