kontakt kamery@atesystem.cz
kontakt +420 595 170 472

Zobrazení vnitřního napětí ve skle a plastu

Vytvořil:

Tomáš Gřeš

Aplikační poznámka: Pomocí polarizace světla lze zobrazit vnitřní napětí v průhledných plastových materiálech a ve skleněných výrobcích.

Stresová analýza využívá polarizované světlo k zobrazení vnitřního napětí v průhledných materiálech, které nejsou na první pohled vidět. Jak to funguje: Sklem, nebo průhledným plastem necháme procházet polarizované světlo. Obvykle se používá plochý zadní osvětlovač s polarizační fólií. Světlo  procházející materiálem je polarizováno pouze jedním směrem. Ovšem místa s vnitřním napětím dokáží stočit rovinu polarizace, takže z materiálu vychází světlo s různě stočenou rovinou polarizace. Abychom dokázali tato místa zobrazit, musíme použít ještě jeden polarizační filtr. Tam, kde zůstal úhel polarizace zachován (nebo se stočil o 180°), uvidíme průhledný materiál. Místa s kolmým stočením budou tmavá. V praxi se to projeví mimo jiné vytvořením „duhových“ přechodů v obraze. Obecně platí, že čím hustější přechody jsou, tím větší napětí v materiálu působí.

Tato metoda se využívá zejména ve sklárnách při výrobě různých lahví, skleněných ampulek, laboratorního vybavení apod. Včasným odhalením vadných výrobků se dá zabrátit jejich odeslání zákazníkovi a vyhnout se tak penalizacím a reklamacím.

Experiment

Pro experiment s polarizovaným světlem použijeme zadní osvětlovač, polarizační fólii, lineární polarizační filtr, libovolný objektiv a kameru.

Tip: Nemáte-li zadní osvětlovač s fólií, můžete použít obyčejný LCD monitor.

Uspořádání experimentu s polarizačním filtrem

Ukázkové obrázky

Snímání plastového výrobku s a bez filtru

Zobrazení plastového výrobku s a bez filtru

Zobrazení vnitřního napětí v plastových brýlích pomocí polarizačního filtru

Vnitřní napětí v ochranných brýlích

Srovnání obrázku zkumavky s a bez filtru

Plastová čočka

Zobrazení plastové čočky

Pravítko

Napětí v pravítku

Zobrazení vnitřního napětí ve sklenici

Vnitřní napětí ve sklednici (Zdroj: Andrew Davidhazy)

Umělé vytvoření stresu ve skle

Umělé vytvoření stresu ve skle (Zdroj: Andrew Davidhazy)

Logo
Top