kontakt kamery@atesystem.cz
kontakt +420 595 170 472

Díl 5: Aplikace pro řádkové kamery

Vytvořil:

Tomáš Gřeš

Seznamte se s typickými úlohami pro řádkové kamery, jako je kontrola tisku, odhalování povrchových vad, kontrola a třídění potravin apod.

Line Scan Applications

Aplikací s řádkovými kamerami je mnoho. Na této stránce uvádíme několik konkrétních aplikací, ve kterých najdou line scan kamery své uplatnění.

Kontrola barevného tisku

Kontrola barevného tisku v papírenském průmysluVysokorychlostní barevné kamery a 3CCD line-scan kamery jsou předurčeny pro snímání barevného tisku při výrobě různých štítků, obalových materiálů, etiket a podobně. Obvyklým požadavkem je vysoká rychlost snímání, neboť snímaný materiál se obvykle pohybuje rychlostí desítek až stovek metrů za sekundu. Pro kvalitní inspekci barevných odstínů je vyžadováno homogenní a stálé osvětlení, dobrý objektiv a kalibrovaná kamera s velmi nízkým šumem. Pro vysokorychlostní aplikace jsou doporučovány barevné kamery Basler sprint, které zvládají snímkové frekvence až 70 kHz. Je-li vyžadováno obzvlášt věrné zobrazení barevných odstínů, pak je vhodné použití 3CCD kamer JAI řady Sweep+.

Doporučené komponenty: Basler sprint (color), JAI Sweep+ 3CCD, světlo CCS LNKowa 3CCD objektivy

Příklad aplikace: Použití barevné kamery Basler sprint při kontrole potisku (EN, www.baslerweb.com)

Kontrola povrchu ocelového plechu

Kontrola povrchu plechu řádkovou kamerouÚlohou kamerového systému bývá většinou odhalování nečistot, nerovností a škrábanců na lesklém plechu. Pro tuto úlohu se výborně hodí některá z monochromatických kamer s vysokým rozlišením ve spolupráci s koaxiálním světlem, nebo difuzním osvětlovačem. K odhalování děr v materiálu je ideální zadní osvětlovač, a v případě tlustého plechu také telecentrický objektiv. Dále je možné zobrazit a detekovat okrajové vady, zlomy, díry, rýhy a škrábance, oxidace a zabarvení. Kontrola povrchu válcovaného plechu (www.argutec.eu)Výsledek kamerové inspekce může sloužit nejen pro vyhodnocení kvality povrchu, ale také například pro řízení řezačky/nůžek.

Doporučené komponenty: Basler sprint, Basler racer, CCS LNVCCS LT

Dodavatel systémů pro kontrolu plechů: Surface Scan System (ARGUTEC, s.r.o.)

Kontrola kvality netkaných textilií

Typický kamerový systém pro inspekci netkaných textilií provádí kontrolu povrchové struktury, odhalování děr, překladů textilu, cizích těles apod. Kamera musí mít dostatečnou citlivost, aby zachytila i jemné detaily (např. zadrhnutá místa) při velké rychlosti snímání. Vhodné je použití kamer s vysokým rozlišením (4k a více) a intenzívního liniového osvětlovače.

Doporučené komponenty: Basler sprint, světlo Chromasens Corona II, objektivy Schneider Kreuznach UNIFOC

Dodavatel systémů pro inspekci netkaných textilií: Kontinuální sledování pásů (CAMEA, spol. s r.o.)

Inspekce plochých panelů

Typická Full-HD LCD obrazovka má rozlišení 2 miliony obrazových bodů, přičemž každý z nich se ještě skládá ze tří barev R+G+B. Pro nasnímání celé obrazovky by bylo nutné mít plošnou kameru s velmi vysokým rozlišením, což se jeví jako neefektivní řešení. Kontrola barevných pixelů (zdroj: wikipedia.org)Mnohem lepší z hlediska rozlišení a rychlosti snímání je použití několika řádkových kamer s velmi vysokým rozlišením. Speciálně pro potřeby výrobců elektroniky a LCD obrazovek jsou vyráběny kamery s rozlišením 12 a 16 tisíc bodů a objektivy se supervysokým rozlišením.

Doporučené komponenty: Basler sprint, Basler racerobjektivy Schneider Kreuznach SAPPHIRE nebo ZIRCONIA

Třídění ovoce a zeleniny

Využití kamer při třídění potravinPři třídění potravin se často využívají multispektrální řádkové kamery, které snímají tři barevné složky obrazu RGB a navíc ještě obraz v blízkém infračerveném pásmu (NIR). 4CCD kamera při kontrole ovoceZatímco pomocí barevného obrazu se kontroluje barevnost, struktura a čerstvost ovoce, v NIR pásmu je možné odhalit povrchové defekty, nežádoucí vlhkost, cizí předměty, nebo i počínající podpovrchovou hnilobu.

Doporučené komponenty: JAI Sweep+ 4CCD, světlo CCS LN, Kowa 3CCD objektivy

Video: Třídění potravin - TOMRA Sorting Solutions (youtube.com)

Na tomto místě může být i Vaše aplikace! Kontaktujte nás!

Další aplikace pro řádkové kamery

Kontrola barevného potisku textilií

Kontrola barevného potisku textilií

Kontrola tisku a ochranných prvků bankovek, dokladů a jiných cenných listin

Kontrola povrchu a barevné textury

Skenování a digitalizace filmů, fotografií, dokumentů

Třídění odpadu

Třídění skla pro recyklaci

Kontrola desek s plošnými spoji

Kontrola přítomnosti součástek

Třídění a kontrola sypkých potravin, zrn a bobulí

Kontrola a třídění granulí

Kontrola potisku na plechovkách, lahvích a obalech

Počítání a třídění tablet

Letecké snímkování, plošná inspekce vegetace

Snímání cílové čáry ve sportu

Kontrola textury lakovaných povrchů

Zaujal vás některý z výše uvedených příkladů? Máte aplikaci vhodnou pro řádkovou kameru a hledáte systémového integrátora, který Vám dodá hotový kamerový systém? Kontaktujte nás!

Máme kontakty na domácí i evropské dodavatele komplexních řešení a jsme schopni vám doporučit vhodného integrátora.

Logo
Top