kontakt kamery@atesystem.cz
kontakt +420 595 170 472

Průmyslová mikroskopie

Vytvořil:

Tomáš Gřeš

Digitální kamery Basler a JAI naleznou uplatnění v průmyslové mikroskopii, například při kontrole kvality výrobků, při analýze materiálů apod. Zvláště vhodné jsou tyto kamery pro integraci do automatizovaných laboratorních zařízení a skenerů. Flexibilita kamer Basler i JAI je dovoluje maximální přizpůsobení parametrů snímání dané aplikaci.

Kvalitní kamery pro automatizaci laboratoří

Mnoho rutinních mikroskopových aplikací v průmyslu, jako například materiálová analýza, trasování částic, kontrola kvality a dokumentace, je založena na světelné mikroskopii využívající různé typy nasvětlení a barev. Velmi často se využívá rozšířené citlivosti CCD kamer do pásem vlnových délek, na které již lidské oko není citlivé.

Laboratoře často využívají celé specializované systémy, včetně špičkových a velmi drahých kamer pro mikroskopy. V mnoha případech je však přílišná komplikovanost na škodu a postačí jednodušší a levnější kamera. Výhodou kamer Basler je jejich univerzálnost a možnost připojení v mnoha programech pro práci s obrazem z mikroskopu (díky ovladačům DirectShow/WDM a TWAIN).

Síla průmyslových kamer Basler i JAI se však skrývá v jejich použití v automatizovaných laboratorních systémech. Obrovskou výhodou je snadná ovladatelnost a plně programovatelné parametry kamer. Ke kamerám se zdarma dodává SDK s programovým rozhraním pro C, C++, .NET. Pro připojení k počítači lze využít Plug&Play rozhraní USB3.0, nebo gigabitový ethernet. Pro vestavbu do přístrojů nabízí Basler cenově dostupné kamery řady ace, nebo jednodeskové kamery řady dart.

TIP: Basler Power Pack - kamery pro laboratorní mikroskopii

Světelná mikroskopie

Klasická světelná mikroskopie vyžaduje vysokou citlivost, dobrou barevnou věrnost a většinou také vysoké rozlišení. Pro tyto účely nabízí Basler barevné kamery s rozlišením 10 a 14 megapixelů, které jsou zároveň dostatečně rychlé na to, aby dávaly plynulý obraz. Nízká cena kamer umožňuje jejich použití jako doplňkových kamer ke stávajícímu systému.

Doporučené kamery: Basler ace USB3 (10 a 14 megapixelů, CMOS)Basler aviator GigE (2 a 4 megapixely, CCD), Basler PowerPack for Microscopy

Nekompromisní citlivost, kontrast a rychlost

Naprosto špičkovou kvalitu obrazu a rychlost snímání nabízejí kamery JAI jak se senzory CCD, tak rychlé kamery se senzory CMOS. Velké pixely dovolují použití kamer i v aplikacích s nízkou úrovní světla při minimálním dosažitelném šumu. Zvláštností kamer JAI řady Spark je pak možnost zapnutí režimu vysokého dynamického rozsahu (HDR).

Doporučené kamery: JAI Spark (5 a 20 megapixelů, CMOS),

Konfokální mikroskopie

Konfokální mikroskopie je speciální variantou světelné mikroskopie. Je často používána k analýze materiálů, v mikroelektronice nebo solárním a polovodičovém průmyslu. Například pro 3D topografické měření povrchu nebo měření tloušťky. Nejčastěji se využívá konfokální laserový skenovací mikroskop, který skenuje vzorky pomocí laserů. Ze sejmutých bodů nebo řádků se pak poskládá obraz. Vysoké rozlišení a kontrast, které poskytuje konfokální mikroskopie, se obzvláště dobře hodí pro biologické vědy, jako je přesná lokalizace fluoreskujících míst v pevných nebo živých vzorcích. Pro účely použití v této oblasti mikroskopie navrhujeme buď řádkové (line-scan) kamery, anebo vysokorychlostní CMOS kamery.

Doporučené kamery: Basler acA2000-165uc, avA2300-25gcacA1300-60gmNIR

Doporučené lineární kamery: Basler racerBasler sprint

Multispektrální zobrazení

V určitých případech je vhodné použití osvětlení jiných vlnových délek, nebo jejich kombinace. Například pro zvýraznění barevných vad, nebo naopak pro skrytí pigmentů a výraznější odhalení struktury. Pro tyto účely lze využít UV kamery JAI, nebo multispektrální dvousenzorové kamery JAI, které umí zobrazit zvlášť barevný obraz a obraz nasnímaný v blízké infračervené oblasti.

Doporučené kamery: JAI AD-130GEUV kamery

Pravé barvy v každém pixelu

Zejména pro přesné rozlišení barevných odstínů se používají kamery s 3CCD technologií, které mají ve srovnání s klasickými jednočipovými kamerami mnohem přesnější interpretaci barev, vyšší citlivost a kontrast zobrazení. Vysokou přidanou hodnotu poskytují zejména při inspekci waferů při výrobě polovodičů, kdy je potřeba přesně rozlišit jednotlivé polovodičové vrstvy a jejich hrany.  

Doporučené kamery: JAI AT-200GE, JAI AT-130GE

Další oblasti použití kamer

  • Výzkum materiálů
  • Kontrola waferů v polovodičovém průmyslu
  • Kontrola kvality a struktury odlitků a výbrusů
  • Analýza chemikálií

Příklad aplikace

Automatizovaná analýza prachového pigmentu řádkovou kamerou Basler racer (en)

Chcete vyzkoušet některou z našich kamer s vaším mikroskopem? Neváhejte a zavolejte nám ještě dnes! Skladové kamery odesíláme do druhého dne, ostatní dle možností dodavatelů. Rádi Vás také navštívíme a vybranou kameru předvedeme na místě.

Chci doporučit vhodnou kamerou pro mou aplikaci!

Logo
Top