kontakt kamery@atesystem.cz
kontakt +420 595 170 472

GIS a street view

Vytvořil:

ATEsystem s.r.o.

Příklady aplikací kamer pro letecké snímkování, panoramatické zobrazení, autonomní vozidla, drony atd.

Obecně se doporučuje použití kamer se senzory CMOS, které nemají blooming (u CCD může docházet k rozlévání náboje do okolních pixelů při pohledu do slunce, nebo rozsvícených reflektorů).

Letecké snímkování

Dokumentace, mapové podklady, vývoj vegetace, archeologický výzkum. Pro vytváření mapových podkladů leteckým snímkováním jsou třeba dva základní parametry: Vysoké rozlišení a vysoká rychlost snímání. Oba tyto parametry splňuje kamera JAI SP-20000 s rozlišením 20 megapixelů a rychlostí snímání až 30 fps.

Panoramatické snímkování (Street View)

Pro panoramatické zobrazení se zpravidla používá více kamer sestavených v kopuli tak, aby zabíraly 360° úhel okolo vozidla. V závislosti na požadavku zadavatele se určí rozlišení (zda je například nutné přečíst domovní tabulky v určité vzdálenosti). Kamery musí být naprosto přesně synchronizované, aby pořídily snímek všechny v jeden okamžik.

Autonomní vozidla

První generace Google Car je vybavena právě kamerami Basler. Naprosto nejdůležitějším parametrem je spolehlivost kamer, protože na jejich správné funkci může záviset bezpečnost cestujících.

Policejní radary

Společně s instalovanými radary v policejních vozech se používají kamery jak pro dokumentaci a záznam, tak pro čtení registračních značek.     

Kontrola povrchu silnic a kolejiště

Snímání vozovky z jedoucího měřicího vozu, společně se záznamem polohy a jiných snímačů se používá pro zkvalitnění údržby silnic. Systém obvykle automaticky vyhodnocuje mechanický stav silnice, ověřuje přítomnost dopravního značení a sám upozorňuje na místa vhodná k opravě.

Drony a bezpilotní letouny (UAV)

Letouny mohou plnit jak úkoly servisní nebo bezpečnostní, tak mohou přelétávat nad místy, kde je nebezpečný pohyb lidí z důvodu havárie nebo přítomnosti výbušnin. Hlavními požadavky na tato zařízení jsou nízká hmotnost, malé rozměry a velmi nízká spotřeba.

Přehledové kamery na strojích a vozidlech

Zvláště na velkých pracovních strojích řidič často nevidí co se děje v bezprostředním okolí vozidla. Z bezpečnostních důvodů jsou tato vozidla vybavována kamerami.

Logo
Top